/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 30 Aralık. Saygıdeğer Çilekeş ve Şehit Anisya.

30 Aralık. Saygıdeğer Çilekeş ve Şehit Anisya.

Apolytikion (Melani). Ton 4. Tanrı’nın sureti sende bozulmadan korundu, ey Anne; çünkü çarmıhı yüklendin ve Mesih’i izledin ve geçici olduğu için bedeni hor görmeyi ve ölümsüz olan ruhu korumayı eylemlerinle bize öğrettin. Bu nedenle, ey Kutsal Melani, ruhun Meleklerle seviniyor. Kontakion (Yüce Şehit Anisya) Ton 3. Gerçek mistik parlaklığın ikili yanan kandili olarak Kilise üzerinde yükselen bir ışık olarak parlayın; şehitlerin yüceliğinin ışınlarıyla sen ey Anisya ve çilekeş eylemlerin ışınlarıyla sen ey Melani. Şimdi ikiniz de O’nun adına çektikleriniz için güveyiniz Mesih tarafından birlikte onurlandırılıyorsunuz. Selanikli olup dindar ve varlıklı anne-babanın çocuğu olarak doğdu. Hayatı boyunca bakire kaldı ve ailesinin ölümünden sonra Tanrı’ya iyi işlerle hizmet etti. Maksimiyanus döneminde kiliseye gidiyorken bir asker tarafından tutuklandı ve putların sunaklarına sürüklendi. Askerin yüzüne tükürüp Mesih’i ikrar etti. Öfkeden deliye dönen asker kılıcını çekip 298 yılında onu katletti.

30 Aralık. Saygıdeğer Çilekeş ve Şehit Anisya.

Apolytikion (Melani). Ton 4.

Tanrı’nın sureti sende bozulmadan korundu, ey Anne; çünkü çarmıhı yüklendin ve Mesih’i izledin ve geçici olduğu için bedeni hor görmeyi ve ölümsüz olan ruhu korumayı eylemlerinle bize öğrettin. Bu nedenle, ey Kutsal Melani, ruhun Meleklerle seviniyor.

Kontakion (Yüce Şehit Anisya) Ton 3.

Gerçek mistik parlaklığın ikili yanan kandili olarak Kilise üzerinde yükselen bir ışık olarak parlayın; şehitlerin yüceliğinin ışınlarıyla sen ey Anisya ve çilekeş eylemlerin ışınlarıyla sen ey Melani. Şimdi ikiniz de O’nun adına çektikleriniz için güveyiniz Mesih tarafından birlikte onurlandırılıyorsunuz.

Selanikli olup dindar ve varlıklı anne-babanın çocuğu olarak doğdu. Hayatı boyunca bakire kaldı ve ailesinin ölümünden sonra Tanrı’ya iyi işlerle hizmet etti. Maksimiyanus döneminde kiliseye gidiyorken bir asker tarafından tutuklandı ve putların sunaklarına sürüklendi. Askerin yüzüne tükürüp Mesih’i ikrar etti. Öfkeden deliye dönen asker kılıcını çekip 298 yılında onu katletti.

30 Aralık. Saygıdeğer Çilekeş ve Şehit Anisya.